نحوه نصب ADB

نصب ADB

ADB  مخفف Android Debug Bridge ابزاری که گوگل برای برنامه نویسان پیشنهاد میکند تا برای رفع ایراد قسمت های مختلف اندروید از آن استفاده کنند.البته اگر بخواهیم مفهوم کلمه به کلمه این اصطلاح را بیان کنیم بنظر عبارت پل دیجیتالی اندروید یک مفهوم کامل برای آن است . ADB  را میتوان رابطی بین گوشی و کامپیوتر دانست که در زمینه تعمیرات نرم افزاری به ما اجازه میدهد یکسری دستورات را بکمک ش روی گوشی خود اجرا کنیم مثلا فایلی روی گوشی نصب کنیم،آن را ریستارت کنیم ، کاستوم رامی روی گوشی نصب کنیم و یا بسیاری اعمال دیگری را با آن انجام دهیم.

اما استفاده از این ابزار مشکل است و کاربرد آن برای عموم اصلا راحت نیست چرا که دستورات در خط فرمان یا همان CMD  در ویندوز و در لینوکس و مک هم در خط فرمان های آنها اجرا میشود.

USB Debugging

برای نصب این ابزار روی ویندوز مراحلی وجود دارد که باید یک به یک آنها را سپری کنیم . در این آموزش سعی میکنیم نحوه نصب ابزار ADB  را برای شما کامل تشریح کنیم.

برای اینکه بتوانین از خط فرمان برای کنترل گوشی خود استفاده کنید باید ابتدا حالت USB Debuggingفعال شود تا گوشی اجازه اتصال کامپیوتر را به سیستم عاملش بدهد.

برای اینکار کافی است به گزینه در باره تلفن یا همان About Phone  بروید.البته این گزینه تا اندروید 7 در انتهای لیست Settings بوده ولی در اندروید 8 این گزینه در این منو و در زیر منو گزینه System  قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید ابتدا وارد  Settings شده گزینه System   را بزنیم و درون آن گزینه About Phone را میزنیم.

about phone android 8

در منو در باره تلفن روی گزینه Build Number 7 بار کلیک (ضربه بزنید) کنید که یک پیغام بعنوان موفقیت آمیز بودن نمایش داده میشود. حالا در تنظیمات منوی جدیدی برای شما باز میشود که درون آن گزینه Developer Mode یا همان توسعه دهنده موجود است که باید آن را فعال کنید و در درون آن نیز گزینه USB Debugging نیز هست که باید فعال شود.

برای استفاده از ADB  بر روی گوشی با فعال کردن گزینه USB Debugging کار ما تمام است.

نصب ADB بر روی ویندوز

روش اول دانلود platform tools latest windows از گوگل البته برای دانلود مستقیم و بی دردسر نیاز به تغییر آی پی دارید چون برای ایران امکان دانلود نیست. البته آخرین نسخه رو ما براتون در لینک زیر قرار دادیم .

نوع دیگری از نصب هم وجود دارد که آن هم استفاده از ADB Installer است که توسط دهندگان XDA ساخته شده:

چندین ویژگی برجسته این برنامه :

  1. کم حجم بودن آن که حدود 9 الی 10 مگابایت حجم دارد (البته در زمان فعلی)
  2. نصب آن بسیار  سریع است و حدود 15 ثانیه زمان میبرد.
  3. بسته نصبی آن شامل : ADB, Fastboot and also Drivers
  4. نصب آن بسیار ساده است و فقط کافی است آن را اجرا کنید .
  5. از آخرین نسخه SDK  در ADB   و  Google Driver استفده شده.

 

چند نکته مهم در مورد این اینستالر:

نکته 1: در صورتی که برای تمامی کاربران کامپیوترتان این برنامه رانصب کنید ( زدن کلید Y  در مرحله سوم) محل نصب برنامه در مسیر زیر خواهد بود :

%SystemDrive%\adb directory

نکته 2: در صورتی که برای کاربر خودتان این برنامه رانصب کنید ( زدن کلید N  در مرحله سوم) محل نصب برنامه در مسیر زیر خواهد بود :

%UserProfile%\adb directory

نکته 3 : حالا ADB  و Fastboot  در تمامی پوشه ها قابل اجرا هستند و کافی است با نگه داشتن شیفت  ورایت کلیک در فضای خالی پوشه مورد نظر یا آدرس دهی در CMD    میتوانید از ADB  و Fastboot  در آن پوشه استفاده نمایید.

نکته 4 : درایورها بر روی سیستم نصب میشوند.

نکته 5 : اینستالر بطور اتوماتیک نوع سیستم شما که 32 بیت است یا 64 بیت را تشخیص میدهد و متناسب با آن نصب میشه.

نکته 6 : در صورتی که با نصب درایور مشکلی داشتید در ویندوز 8.1 باید آپدیت KB2917929 این سیستم عامل را نصب کنید.

نکته 6 : در صورتی که از ورژن قدیمی درایور گوگل استفاده میکنید قبل از نصب ورژن جدید حتما ورژن قبلی را از طریق کنترل پنل پاک کنید.

البته شاید راههای دیگری برای نصب ADB باشد ولی این دو راه راههای پیشنهادی ما برای نصب ADB است.